Novemberi FAO-előrejelzés: csökkent a globális gabonatermés
2024. november 18., 10:30
A FAO (Food and Agriculture Organization) legutóbbi, novemberi előrejelzése alapján a 2024-es globális gabonatermelés 2848 millió tonnára csökkent, az októberi 2853 millió tonnás becsléshez viszonyítva.
Ez elsősorban a kukorica termésátlag csökkenésével magyarázható, amit főként a kedvezőtlen időjárási körülmények okoztak. Azonban az előző évi rekordterméshez viszonyítva a második legmagasabb búzatermés várható idén. A növekedés hátterében az ázsiai országok termelésének növekedése áll, amely főként a területbővítésnek köszönhető, de a termésátlagot a klimatikus tényezők is javították. Ezek nagyrészt ellensúlyozták az európai termelés visszaesését.
Az északi féltekén megkezdődött az őszi búza vetése, mely területeit az alacsonyabb árak várhatóan visszafogják. Ez a tendencia várhatóan az Amerikai Egyesült Államokban is megfigyelhető lesz. Az Európai Unió középső és nyugati területein a heves esőzések, míg Oroszországban az alacsony csapadékmennyiség és az átlagon felüli hőmérséklet késlelteti a vetést. Kína és India esetében a búza termésterülete a kormányzati támogatások és a kedvező időjárási feltételek miatt feltehetően növekedni fog. A kukorica vetésterülete Argentínában a nedvességhiány miatt valószínűleg visszaesést fog mutatni, míg Dél-Afrikában a kedvező árak és időjárási kilátások fellendülést hozhatnak. Brazíliában a másodvetésű kukorica kis mértékű visszaszorulást mutat. Rekordmagas, 538,9 millió tonnás rizs termelés várható, ami a pozitív árrés kilátásainak köszönhető termőterület növekedésével magyarázható. Ez 0,8 százalékkal meghaladja a 2023/24-es terméseredményt.
A 2024/25-ös világpiaci gabonafelhasználást 2857 millió tonnára becsülik, ami a 2023/24-es szinthez képest 0,5 százalékos növekedést mutat. Ezt főként az élelmiszerfogyasztás növekedése okozza (2. ábra). Az élelmiszercélú felhasználás mellett az egyéb felhasználás is növekedni fog, míg a takarmánycélú felhasználás csökkenése várható. A becsült gabonakészlet 889 millió tonnára emelkedhet. Várhatóan legnagyobb mértékben a rizskészletek növekednek. Ezzel szemben a búzakészlet valószínűleg a nyitószint alá csökken. Az előrejelzések alapján a világ gabonakészlet és gabonafelhasználás aránya 30,9 %-ról 30,6 %-ra csökken a tavalyi évhez viszonyítva. A világ becsült gabonakereskedelme 3,9 százalékkal, 485 millió tonnára csökken. Ez elsősorban a búza kereskedelmének zsugorodásával magyarázható, amit a rizs várható erősödő kereskedelme mérsékelhet.